
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (689 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic use?
A 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has a drivetrain.
What engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Push start?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Navigation?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Tow package?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Head up display?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.
