
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 58.3" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 0° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 158.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic use?
A 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has a drivetrain.
What engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Push start?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Navigation?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Tow package?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Head up display?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.
