
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 3.00-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2014 Honda Rebel 250 use?
A 2014 Honda Rebel 250 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2014 Honda Rebel 250 fuel capacity?
A 2014 Honda Rebel 250 has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 has a drivetrain.
What engine does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with a 234cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2014 Honda Rebel 250?
The 2014 Honda Rebel 250 has a wheelbase of 57.1.
What type of engine does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 Honda Rebel 250 cooled?
The 2014 Honda Rebel 250 is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with a Carburettor. Single 26mm diaphragm-type constant-velocity (CV) carburetor fuel system.
What type of starter does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 Honda Rebel 250 compression ratio?
The 2014 Honda Rebel 250 has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with Double disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 Honda Rebel 250 have?
The 2014 Honda Rebel 250 is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Automatic climate control?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Backup camera?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Heated seats?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Apple CarPlay?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Android Auto?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Bluetooth?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Keyless entry?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Push start?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Push start.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Navigation?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Leather seats?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Wireless phone charging?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Wifi hotspot?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Third row seats?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Tow package?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Head up display?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Honda Rebel 250 have Cooled seats?
No, the 2014 Honda Rebel 250 is not equipped with Cooled seats.
